Resultat 2019

Slutresultatet baseras på de 4 bästa deltävlingarna av totalt 6 tävlingstillfällen.

Untitled DocumentUntitled DocumentUntitled DocumentUntitled DocumentUntitled DocumentUntitled Document

Resultatlista OM-touren Slag, klass A

Ackumulerade nettoslag omfattar de 4 bästa deltävlingarna (de 4 lägsta scorerna). Vid särskiljning vid samma nettoresultat gäller i första hand lägsta genomsnittliga spelhandicap (S-hcp), och i andra hand de 3 bästa nettoscorerna.

För att se fullständigt resultat på enskilda rundor, tryck på datumet!
Plac.
Deltagare
Antal
Nettoslag
 
 
 
 
 
 
 
ronder
4 bästa
1Sone Käll7877806880766299
2Leif Larsson8773828076706299
3Leif Schelin8373807383736299
4Bengt Åström80788166815305
5Anders Berlin8077777183896305
6Bengt Persson8285757580756305
7Göte Persson8370887686776306
8Owe Sandqvist8870997289766306
9Anders Nordlindh7781797383796308
10Lars Brunn7785787680776308
11Jan-Erik Källman84738777745308
12Margareta Annell9778967280796309
13Mats Westerlund8084817182796311
14Peter Annell8988858075726312
15Lars-Åke Claesson837980714313
16Karin Sahlström8877838177796314
17Ing-Britt Lindberg82827874875316
18Per-Gunnar Karlsson8581837587776316
19Lars Blomqvist92788476785316
20Gunnar Österberg827871854316
21Else Jacobsson8480797782816317
22Claes Hallström8178837687876318
23Sture Frank85808074845318
24Hans Ek8575848187786318
25Ulf Sjölund82877876825318
26Åke Carlberg82807683865321
27Lars-Erik Pettersson80858186765322
28Elisabeth Stubbendorff9080818181836323
29Christer Nyberg9378887790806323
30Stefan Ericson82789272935324
31Lars Gelin797883864326
32Bo Bengtsson88808977835328
33Leif Eriksson808280884330
34Mats Pettersson838279864330
35Ove Eriksson94819373865333
36Weine Lidheim918579804335
37Per Hagman818480914336
38Fumihide Sawada86848982985341
39Sven-Erik Kohlin99819286885347


Resultatlista OM-touren Slag, klass B

För att se fullständigt resultat på enskilda rundor, tryck på datumet!
Plac.
Deltagare
Antal
Nettoslag
 
 
 
 
 
 
 
ronder
4 bästa
1Bo Schotte8573757182686287
2Isa Lindblad8169837978826307
3Ulf Norlling8672887585756307
4Anders Lindblad8375787788796309
5Georg Söderman8774847189816310
6Lars Lundqvist7276838088846311
7Kerstin Bjurhall7875807991806312
8Lena Lundquist8673897580856313
9Roland Hult87847580745313
10Göte Johansson8485757580866314
11Kristin Grönlund8071897489936314
12Staffan Persson8376818388756315
13Lamool Wallén89828074805316
14Lennart Wedin8880887078896316
15Arne Eriksson8081857484836318
16Torbjörn Alm88818477765318
17Olov Hertz85738480835320
18Arne Björkén93827574895320
19Ann-Charlott Sandqvist88767886805320
20Mattz Fredlund90808383795325
21Monica Arvidsson9287848180806325
22Brita Sjöberg86907980865331
23Kjell Wallgren828580854332
24Birger Axelsson82838686825333
25Barbro Rischter8881898390836335
26Margita Pettersson80818790925338
27Leif Blomqvist92819877905340
28Lars-Olov Olsson9587848493866341
29Doris Trotzig83869587875343
30Barbro Knutsson9190868096876343
31Ingmar Alm8689908689886349
32Hans-Olov Selhammer99839782905352
33Lars Eirefors8310183874354
34Margareta Hübinette927790974356
35Solveig Norling9710289100955381
36Svante Rinaldo9310099934385

870
1123
1128
1185