Resultat 2022

Slutresultatet baseras på de 4 bästa deltävlingarna av totalt 6 tävlingstillfällen.

Untitled DocumentUntitled DocumentUntitled Document

Resultatlista OM-touren Slag, klass A

Ackumulerade nettoslag omfattar de 4 bästa deltävlingarna (de 4 lägsta scorerna). Vid särskiljning vid samma nettoresultat gäller i första hand lägsta genomsnittliga spelhandicap (S-hcp), och i andra hand de 3 bästa nettoscorerna.

För att se fullständigt resultat på enskilda rundor, gå in i respektive tävling på 'Min Golf'!

PlacTävlande16/530/513/615/829/812/9Netto 4 bästaAntal ronder
1Sone Käll8263727374732816
2Marianne Sembrant7870687574842876
3Lars Brunn8070698384712906
4Fred Eriksson7874787873682936
5Anders Dahlén8082667287762946
6Bo Schotte6787698483792986
T7Ing-Britt Lindberg758175682994
T7Weine Lidheim747877702994
9Anders Lindblad8478757178773016
T10Anders Berlin7886728373793026
T10Henry Jakobsson9082716884813026
T10Sven Richter7987738086703026
T13Anders Nordlindh8380877776703036
T13Elisabeth Stubbendorff7275768083843036
T13Ulf Sjölund7480737986773036
16Göte Persson7680718077833046
T17Leif Eriksson74817290783055
T17Ove Eriksson8075787779753056
T19Karin Sahlström80867968793065
T19Per-Gunnar Karlsson78727980773065
T21Lars-Åke Claesson77758481743075
T21Leif Schelin8776747979783076
T21Mats Vesterlund7987777687753076
T21Staffan Persson757882723074
25Fumihide Sawada7373778592863086
26Marithe Lindelöf8179787490783096
27Leif Larsson7778848388733116
28Kjell Jansson73788087823135
29Anders Snihs867384773204
T30Margareta Annell76857488873225
T30Roine Davidsson8179818186863226
T30Torsten Pettersson82877783803225
33Tomas Larsson82827784833245
34Isa Lindblad7787828485823256
35Stefan Ullman7789999379833286
36Alf Blomfeldt807782903294
T37Arne Eriksson8989749783843306
T37Bengt Åström818181873304
39Per Hagman93818187823315
40Kenneth Turban8285858588953376
41Bo Bengtsson87879281843395
42Jan-Erik Källman9092848590833426
43Ulf Wahlquist867795883464
44Lars Gelin859086873484
45Lars-Erik Pettersson7071802213
46Lars Blomqvist97771742
47Mats Pettersson82771592
48Ulf Andersson89841732


Resultatlista OM-touren Slag, klass B

Ackumulerade nettoslag omfattar de 4 bästa deltävlingarna (de 4 lägsta scorerna). Vid särskiljning vid samma nettoresultat gäller i första hand lägsta genomsnittliga spelhandicap (S-hcp), och i andra hand de 3 bästa nettoscorerna.

För att se fullständigt resultat på enskilda rundor, gå in i respektive tävling på 'Min Golf'!

PlacTävlande16/530/513/615/829/812/9Netto 4 bästaAntal ronder
1Marie Blomberg8276697377652836
2Barbro Ritscher7673787179712916
3Hans-Olov Selhammer7980767085702956
4Georg Söderman7969767477792966
5Ingmar Alm7976757178752976
6Leif Blomqvist747577732994
7Torbjörn Alm85777272793005
T8Claes Hagman7575767577933016
T8Marie Ekberg-Richter7193797887733016
T8Roland Hult87757272823015
T8Tommy Gustavsson71807477793015
12Bengt Persson8595768579643046
T13Kerstin Bjurhall8581808075713066
T13Paula Järphagen8380797496733066
15Lennart Wedin8278707983803076
T16Björn Landqvist77817773833085
T16Christina Ternström8883747279853086
T18Ewa Andemo83847380733095
T18Mats Eriksson82847472813095
T18Monica Arvidsson7688837779773096
21Doris Trotzig7481807894913136
T22Brita Sjöberg877873783164
T22Göte Johansson8688928180693166
24Peter Annell76837981813175
25Helena Kolström82748583793185
26Stefan Selberg8090878491713226
27Lars-Olov Olsson79827785100863236
T28Britta Rollison818580783244
T28Göran Garbergs7882878490803246
30Lars Andersson8499897785793256
T31Lars Gejke868287733284
T31Roger Fredlund87877975873285
33Barbro Knutsson8583838192823296
34Christer Nyberg86817293933325
35Peter Ohlsson887590813344
36Kristin Grönlund9196898295743366
37Anders Lindelöf84828389102933386
38Margita Pettersson94879282843455
T39Gunnar Österberg848195863464
T39Jill Åhman-Persson85878391913465
41Anna Hedin7274872333
42Carina Persson9380852583
43Stefan Gunstad8589912653
44Bror Friberg9293922773
45Winnie Björebäck84851692
46Sören Blomquist91911822
47Lamool Vallén80801



865
870
1123
1128
1185